+ Konuya Cevap Yaz
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  moderatör *
  linda-liv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.Mart.2013
  Yaş
  31
  Mesajlar
  691
  Konular
  670
  Ettiği Teşekkür
  210
  120 mesaja 151 teşekkür aldı
  Blog Başlıkları
  2
  Çevrimiçi zamanı
  10 Saat 20 dakika 25 saniye
  Ort. Çevrimiçi zamanı
  2 dakika 17 saniye
  Tecrübe Puanı
  10

  star Alaca Karanlık Kuşağı İzle The Twilight ( Boxset ) Türkce Dublaj
  konusu
  Alacakaranlık (seri)
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Bu madde Stephenie Meyer'ın roman serisi hakkındadır. Aynı adlı film serisi için Alacakaranlık Efsanesi (film serisi) sayfasına bakınız. Başlığın diğer anlamları için Alacakaranlık (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.
  Alacakaranlık (seri)
  Alacakaranlıkefsanesilogo.jpg
  Alacakaranlık
  Yeni Ay
  Tutulma
  Şafak Vakti
  Yazar Stephenie Meyer
  Orjinal adı Twilight
  Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
  Dil İngilizce
  Tür Aşk, fantezi, gençlik
  Yayıncı Little, Brown and Company
  Yayınlandı 2005-2008
  Medya tipi Baskı
  Kitap sayısı 5 (1'i yayınlanmadı.)
  Alacakaranlık, aşk, fantezi, gençlik tarzlarında dört kitaptan oluşan, ABD'li yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış roman serisi. Seri, Forks, Washington'da yaşayan babasının yanına taşınan, genç bir kız olan Isabella "Bella" Swan ile Edward Cullen adlı 109 yaşındaki vampirin aşkını anlatır. Kitaplardaki anlatıcı Bella karakteridir, ancak serisinin üçüncü kitabındaki -Tutulma- bazı bölümler ve Şafak Vakti kitabının ikinci bölümü, kurt adam, Jacob Black'in ağzından anlatılır. Serinin ilk kitabı Alacakaranlık'ın Edward Cullen'nın ağzından anlatıldığı Geceyarısı Güneşi adlı bir kitap da bulunmaktadır ancak bu yayınlanmamıştır. Bunların yanında üçüncü kitaptaki yeni doğan vampirlerden birinin hayatını anlatan Bree Tanner'ın İkinci Hayatı adlı kitapta da anlatıcı Bree karakteridir. Bu kitap 5 Haziran 2010'da piyasaya çıkmış ve 7 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri arasında internette ücretsiz yayınlanmıştır.[1] Serinin ansiklopedik bir kaynağı sayılabilecek ve 100 farklı çizim içeren The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide kitabı da 12 Nisan 2011'de yayınlandı.[2]
  Seri, 2005'te yayınlanmış olan ilk roman Alacakaranlık'dan itibaren, dünya çapında ün kazandı ve bu sebeple de ticari açıdan iyi bir başarı elde etti. En popüler gençlik romanlarının arasına giren serideki kitaplar pek çok ödül kazandı. Şafak Vakti 2009 Galaxy National Book Awards'ta "Yılın Çocuk Kitabı" kategorisinde ödül aldı.[3] Bunun yanında Alacakaranlık serisi 2009 Kids' Choice Awards'ta "Favori Kitap(lar)" seçildi.[4]
  Ekim 2010 itibariyle seri, 38 farklı dile çevrildi[5][6] ve dünya çapında 116 milyonun üzerinde kopya sattı.[7] Serinin dört kitabı da 2008 yılında USA Today'in hazırladığı "En Çok Satan Kitaplar" listesinde rekor kırarak arka arkaya yer aldılar, ayrıca kitapların hepsi bu listede zirveye ulaşmayı başardı.[8] Seri, The New York Times Best Seller list'in "Çocuk Kitapları" bölümünde 235 hafta kaldı.[9]
  Kitaplar, Summit Entertainment şirketi tarafından Alacakaranlık Efsanesi adıyla bir film serisine dönüştürüldü. İlk üç film 2008, 2009 ve 2010'da yayınlandı. Dördüncü kitabın ise iki ayrı film olarak yayınlanması kararı alındı. Son kitabın ilk filmi Kasım 2011'de yayınlandı, diğer film ise Kasım 2012'de gösterime girdi.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Konulara genel bakış
  1.1 Alacakaranlık
  1.2 Yeni Ay
  1.3 Tutulma
  1.4 Şafak Vakti
  1.5 Ana karakterler
  2 Hikâyenin geçtiği yerler
  3 Filme uyarlama
  4 Türkçede Alacakaranlık
  5 Dış bağlantılar
  6 Kaynaklar
  Konulara genel bakış[değiştir]

  Alacakaranlık[değiştir]
  Ana madde: Alacakaranlık (roman)
  Bella Swan annesinin beyzbol oyuncusu olan yeni eşi ile seyahatlerinde onlara ayak bağı olmamak için babasının yanına taşınmaya karar verir, böylece annesiyle yaşadığı Phonix, Arizona'dan Forks, Washington'a taşınır. Bella, Forks'a taşındıktan sonra, kendini istemsiz bir şekilde okuldaki yakışıklı çocuk Edward Cullen'nın gizemlerini öğrenmeye çalışırken bulur. En sonunda, onun bir vampir olduğunu, vampir ailesiyle birlikte yaşadığını ve insan kanı içmek yerine hayvan kanı içerek susuzluğunu giderdiğini öğrenir. Edward ve Bella birbirlerine aşık olurlar ancak başka bir vampir grubundaki sadist bir vampir olan James, Bella'nın peşine düşer ve onu öldürmek ister. Edward ve diğer Cullenlar Bella'yı korumak için ellerinden geleni yaparlar. James, Bella'yı Phonix, Arizona'da tuzağa düşürmeyi başarır ve onu öldürmeye çalışır. Ciddi şekilde yaralanan Bella'yı, Edward ve ailesi kurtarır ve Forks'a dönerler. Cullenlar olay sonucunda James'i öldürür.
  Küçük bir kasabada üç şeritli ana caddenin fotoğrafı. Görünür bir trafik ışığı, seyrek trafik ve benzin istasyonu gibi işletmeler bulunmaktadır.

  Forks, Washington
  Yeni Ay[değiştir]
  Ana madde: Yeniay (roman)
  Edward, Bella'nın hayatını tehlikeye attığını düşünerek ailesiyle beraber Forks'dan ayrılır. Edward'ın gitmesi üzerine büyük bir depresyon geçiren Bella, çocukluk arkadaşı Jacob Black'in desteği ile kendini toparlamaya başlar. Bella, Jacob'ın aslında şekil değiştirebilen bir kurt adam olduğunu keşfeder. Jacob ve kabilesinde diğer kurt adamları James'in intikamını almak isteyen Victoria'yı yakalamaya çalışlar. Olaylar bu şekilde devam ederken, bir yanlış anlaşılma yüzünden Edward Bella'nın öldüğünü sanır. Bunun üzerine Edward ölmek için Volterra, İtalya'ya gider ama Bella Edward'ın kız kardeşi Alice'in yardımıyla onu durdurur. Burada güçlü bir vampir grubu olan Volturi ile tanışırlar, Volturiler onları Bella'nın yakın gelecekte vampir olması koşuluyla serbest bırakırlar. Edward ve Bella yeniden bir araya gelirler ve Forks'a dönerler.
  Tutulma[değiştir]
  Ana madde: Tutulma (roman)
  Victoria, Bella'yı öldürüp intikamını almak için Cullenlar ile savaşması gerektiğini anlar ve "yeni doğanlar"dan bir ordu oluşturur. Bu arada Bella, Jacob'tan hoşlanmaya başladığını fark eder ve sevgilisi Edward ile arkadaşı Jacob arasında kalır. Bella'yı korumak için Cullen vampirleri ve kurt adamlar işbirliği yaparlar ve Victoria ve ordusunu yenerler. Sonunda Bella seçimini yapar ve Jacob'ın arkadaşlığını kaybetmek pahasına Edward'ı seçer ve onunla evlenmeyi kabul eder.
  Şafak Vakti[değiştir]
  Ana madde: Şafak Vakti
  Edward ve Bella evlenip balayına çıkarlar ancak Bella'nın hamile olduğunun anlaşılması üzerine balayı kısa kesilir. Zorlu bir hamileliğin ardından, yarı vampir yarı insan olan Renesmee dünyaya gelir. Bella'nın doğum sırasında ölme tehlikesiyle karşı karşıya gelir, yaşaması için vampir olmaktan başka şart kalmayınca Edward tarafından dönüştürülür. Irina Renesmee'nin ölümsüz çocuk olduğunu sanır ve Volturi'ye haber verir. Volturi, ölümsüz çocuklar vampir hukukuna aykırı olduğu için Renesmee'yi kontrol etmeye gelirler. Cullenlar Renesmee'nin ölümsüz çocuk olmadığı kanıtlamak için başka yarı vampir insanlarda bulurlar.Volturi Irina'yı öldürürler ve volturi, Cullenlar arasında barış sağlanır.
  Ana karakterler[değiştir]
  Ayrıca bakınız: Alacakaranlık karakterleri
  Isabella "Bella" Swan – Serinin baş karakteri Bella, koyu kahverengi saç ve kahverengi gözlere sahip, sakar ve "bela mıknatısı" olarak nitelendirilebilecek bir genç kızdır. Karakter, Edward'a geri dönülemez bir şekilde aşıktır ancak kendine güveni az olan biri olduğu için Edward'ın aşkından şüphe eder ve onun kendisini nasıl sevebildiğine şaşırır. Bella'yı diğer insanlardan ayıran üstün bir özelliği vardır. Edward bütün insanların zihinlerini okuyabiliyorken onunkini okuyamaz. Bu özelliği, dördüncü kitapta vampire dönüşümü gerçekleştikten sonra da devam eder. Vampire dönüştükten sonra bir çeşit koruma kalkanı oluşturarak kendisi dışındakileri de zihinsel saldırılardan koruma özelliği de kazanır.
  Edward Cullen - Edward'ın da dahil olduğu Cullenlar, insanları öldürmek yerine hayvan kanı içerek yaşamlarını sürdüren bir vampir ailesidir. Seride Edward Bella'ya aşık olur, evlenir ve son kitapta da onların çocukları olur. Jacob karakterinin de Bella'ya aşık olması üzerine ilk başlarda ondan nefret eder ancak sonrasında gelişen olaylar sonucunda onu bir kardeş, yakın bir arkadaş olarak görür. Edward'ın onu diğer vampirlerden ayıran özel bir yeteneği vardır: Birkaç kilometre yarıçapı içerisindeki herkesin zihnini okuyabilir.
  Jacob Black – İlk kitabın ikincil karakterlerinden biri olan Jacob Quileute kabilesinin bir üyesidir. Serinin ikinci kitabı Yeni Ay ve sonrasında öne çıkmaya başlar. İkinci kitapta Bella Edward'ı kaybedip depresyona girer ve Jacob bu dönemi atlatabilmesi için Bella'ya büyük destek verir ve yakın arkadaş olurlar. Ancak Jacob ona aşık olmaya başlar, Bella ise onu yalnızca arkadaş olarak görür. Jacob ve diğer kabile üyelerinin de özel bir yeteneği vardır: Kurta dönüşebilirler. Tutulma kitabında Bella Jacob'tan hoşlandığını fark eder ancak Edward'a olan aşkı daha ağır basar. Şafak Vakti'nde de Jacob ruh eşini bulur, Bella ve Edward'ın kızı Renesmee'ye mühürlenir.
  Hikâyenin geçtiği yerler[değiştir]  Volterra
  Alacakaranlık serisinin genel olarak geçtiği yer, Bella ve babası Charlie Swan'ın yaşadığı Forks, Washington kasabasıdır. Romanda Washington'daki Port Angeles, Olympia, Seattle ve La Push'da da çeşitli olaylar geçer. Ayrıca Bella'nın büyüdüğü ve eskiden annesiyle birlikte yaşadığı Phoenix, Arizona da olayların yaşandığı yerler arasındadır. Serinin ikinci kitabı Yeni Ay'da Edward ölmek için İtalya'daki Volterra'ya gider. Bella'da onu kurtarmak için peşinden gitmiştir. Jacksonville, Florida, ilk kez Alacakaranlık ve ikinci kez de Tutulma'da mekan olmuştur. İlkinde, Bella Jacksonville'de bir bale okulunda James'in tuzağına düşmüştür, ikinci de ise Bella ve Edward, Bella'nın annesi ve onun yeni kocasını Jacksonville'de ziyarete gitmişlerdir. Seattle, Washington da seride birden çok olayların geçtiği mekanlar arasındadır. Dördüncü kitapta, Jacob Seattle'a Bella'nın aşkından kaçmak için gitmiştir, Bella da J. Jenks adındaki bir adamı bulmak için gitmiştir. Ayrıca burada üçüncü kitapta bahsedilen "yeni doğanlar" ordusu kurulmuştur. Seride bahsi geçen bir başka yer ise Brazilya'daki "Isle Esme" adasıdır. Bella ve Edward balayını burada geçirmiştir.
  Filme uyarlama[değiştir]

  Ana madde: Alacakaranlık Efsanesi (film serisi)
  Alacakaranlık için senaryo Melissa Rosenberg tarafından yazıldı ve Summit Entertainment tarafından filme uyarlandı. Filmin yönetmenliği Catherine Hardwicke tarafından yapıldı ve filmin ana karakterleri olan Isabella Swan'ı Kristen Stewart; Edward Cullen'ı Robert Pattinson canlandırdı. Film, 21 Kasım 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlandı.[10] Mark Cotta Vaz tarafından yazılan Alacakaranlık Resimli Film Kitabı 28 Ekim'de yayımlandı.[11]
  22 Kasım 2008'de Alacakaranlık'ın gişe başarısının ardından, Summit Entertainment serinin ikinci kitabına -Yeniay- dayanan Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay filmini çıkaracağını açıkladı.[12] İkinci film 20 Kasım 2009'da yayımlandı.
  Serinin üçüncü filmi olan Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma 30 Haziran 2010'da yayımlandı.[13][14] Serinin dördüncü filmi Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti - Bölüm 1 18 Kasım 2011'de yayımlandı. Şafak vakti part 2 de 9 kasım 2012 de yayımlandı.
  Türkçede Alacakaranlık[değiştir]

  Meyer'in ilk olrak 2005 yılında İngilizce yayınlanan romanı olan Alacakaranlık'ın, Alacakaranlık serisinin aynı ismi taşıyan ilk filmi Türkçe olarak 16 Ocak 2009 tarihinde Alacakaranlık adıyla yayınlanmış, filmde başrolleri paylaşan oyuncuların Türkçe seslendirmelerini Seda Özelsoy (Bella Swan) (Seda Özelsoy), Kerem Kobanbay (Edward Cullen) yapmıştır. Film, Türkiye'de 2.703.979,50 Turkish lira symbol 8x10px.pngküçük, ABD'de ise 192.769.854 $ hasılat elde etmiştir.[15]
  Dış bağlantılar[değiştir]

  Twilight (Alacakaranlık) resmi sitesi
  Kaynaklar[değiştir]

  ^ "Twilight author Meyer to publish next book for free". Australia Times. 31 Mart 2010. Erişim tarihi: 31 Mart 2010.
  ^ "The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide". The Twilight Saga. 5 Ekim 2010. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011.
  ^ Hephzibah Anderson (2009-04-03). "Obama's 'Dreams,' Meyer's Vampires Capture 'Nibbie' Book Awards". Bloomberg.com. Erişim tarihi: 2009-04-11.
  ^ "Kids' Choice Awards 2009: Twilight". Nickelodeon. Erişim tarihi: 2009-04-23.
  ^ Kenneth Turan (2002-11-21). "Movie Review: 'Twilight'". LA Times. Erişim tarihi: 2008-11-21.
  ^ Khalaf, Hala (2009-06-26). "'Twilight' arrives in the Arabic world". The National 2 (71): ss. 4. Erişim tarihi: 2009-09-05.
  ^ "Little, Brown to Publish Official 'Twilight' Guide". Publishers Weekly. 6 Ekim 2010. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011.
  ^ Mary Cadden (2008-01-15). "New star authors made, old ones rediscovered in 2008". USA Today. Erişim tarihi: 2008-01-16.
  ^ Lev Grossman (2009-11-13). "It's Twilight in America". Time. Erişim tarihi: 2009-11-13.
  ^ Weiss, Sabrina Rojas (15 Ağustos 2008). "Did 'Harry Potter' Release Date Change To Avoid 'Twilight' Competition?". MTV. Erişim tarihi: 9 Eylül 2008.
  ^ "Twilight: The Complete Illustrated Movie Companion". Amazon.com. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009.
  ^ Martin, Denise (22 Kasım 2008). "'Twilight' sequel 'New Moon' gets the greenlight from Summit". Los Angeles Times. Erişim tarihi: 24 Kasım 2008.
  ^ Joshua Rich (20 Şubat 2009). "'Twilight': Third film in series, 'Eclipse,' set for June 2010". Entertainment Weekly. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009.
  ^ ""Eclipse" opening breaks record for biggest single-day wednesday opening". EW. com. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010.[ölü/kırık bağlantı]
  ^ Alacakaranlık Box Office Türkiye. Erişim Tarihi: 3 Ekim 2010

  tanitim fragman


  5.sinema Saga Breaking Dawn Part 2 ( 2012 )

  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ

  4.sinema Saga Breaking Dawn Part 1 ( 2011 )
  ALTERNATİF İZLE ➠

  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  3.sinema Tutulma ( 2020 )
  ALTERNATİF İZLE ➠

  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ  2.sinema yeni ay ( 2009 )
  ALTERNATİF İZLE ➠

  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ  1.sinema Alacakaranlık Efsanesi ( 2008 )
  ALTERNATİF İZLE ➠

  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ


  VİDEONUN AÇILMASI BİR DAKİKAYI BULABİLİR LÜTFEN BEKLEYİNİZ
  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Yargıç İzle - The Judge (2014) Türkçe...
  • » Bleiz - Grill-funk 2 (2016)
  • » Kendinol izle - (2015) Türk Filmi
  • » Ölüm Yolu - Spring Break Killer | 2011...
  • » Mimi Maura & Los Aggrotones - Stormy...
  • » Michael İzle - michael (2011) Orjinal...
  • » Kahramanlar Takimi - Company of Heroes...
  • » Son Efsane İzle The Program (2015)...
  • » Tell me how i die izle (2016) Türkçe...
  • » Dolandırıcılık Sanatı izle - The Art Of...

  Aynı kategorideki yeni konular:

  • » MAYMUNLAR CEHENNEMİ BOXSET BLURAY 1080p...
  • » LARA CROFT BOXSET BLURAY 1080p RİP HD...
  • » AMAN TANRIM (BOXSET) BLURAY 1080p RİP...
  • » Şeytanın Oteli İzle - Cold Prey...
  • » Hayvan Mezarlığı İzle Boxet 1-2 Türkçe...
  • » Korku Evi izle House 1-2-3-4 Boxset...
  • » Karabasan İzle Boogeyman 1-2-3...
  • » Otel İzle Hostel Boxset 1-2-3 Bluray Hd...
  • » Yenilmez İzle Undisputed 1-2-3 (BOXSET)...
  • » Kehanet İzle The omen (boxset) bluray ...
  Konu MİTNİCK tarafından (17.Temmuz.2014 Saat 20:21 ) değiştirilmiştir.
  MİTNİCK and SoRBey bunu beğendin.


Thread Footer

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Elm Sokağında Kabus İzle ( Boxset ) Türkce Dublaj
  Konu Sahibi MEHMETUZN Forum Boxset Filmler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Ocak.2017, 12:40
 2. 13. Cuma İzle - Friday the 13th ( Boxset ) Türkce Dublaj
  Konu Sahibi MİTNİCK Forum Boxset Filmler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2013, 22:49
 3. Karanlık Gölgeler İzle - Dead Shadows (2012) Türkçe Altyazılı
  Konu Sahibi [NEFRET] Forum Korku - Gerilim (Alt Yazılı)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2013, 22:24
 4. Karanlık İzle The Dark ( 2005 ) Türkce Dublaj
  Konu Sahibi linda-liv Forum 2008 ve Öncesi Yapımlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 01.Temmuz.2013, 13:10
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2013, 20:04

Ziyaretçilerin arayarak bu sayfada buldukları

sinebeyaz site arama istatislikleri
SEO Blog

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •